Wydrukuj tę stronę

Informacje

19.11.2014 godzina: 08:16:36

61% samochodów z nieprawidłowym ciśnieniem


Aż 20 tys. aut przebadanych zostało podczas 10. edycji ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”. Jak wynika z badań, 61 proc. sprawdzonych we wszystkich województwach pojazdó
Kategoria: Informacje
Napisał: tiptop

Aż 20 tys. aut przebadanych zostało podczas 10. edycji ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”. Jak wynika z badań, 61 proc. sprawdzonych we wszystkich województwach pojazdów miało nieprawidłowe ciśnienie w oponach.

Bezpłatne pomiary ciśnienia w oponach oraz kontrole stanu bieżnika przeprowadzono w ostatnim tygodniu października br. na pięćdziesięciu stacjach Statoil. Najlepszy rezultat został odnotowany w województwie opolskim – 54 proc. przebadanych aut miało prawidłowe ciśnienie w oponach. Kolejne miejsca zajęły województwa: pomorskie (46 proc.), zachodniopomorskie (45 proc.), łódzkie (42 proc.), dolnośląskie, lubelskie i świętokrzyskie (po 41 proc.), kujawsko-pomorskie i lubuskie (po 39 proc.), małopolskie (38 proc.), mazowieckie i podkarpackie (po 37 proc.). Najgorzej wypadły natomiast województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie (po 36 proc.), śląskie (34 proc.) oraz wielkopolskie (32 proc.). Pomiary wykazały, że o prawidłowe napompowanie opon swoich aut dba 39% kierowców.

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno”, najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Stopień napompowania opon powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu.

Akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” organizowana jest w Polsce od 2005 roku. Jej celem jest uświadomienie polskim kierowcom znaczenia prawidłowego ciśnienia w oponach. Podczas 10 lat akcji Michelin przebadał na stacjach około 150 tys. samochodów. W tym czasie liczba kierowców dbających o prawidłowe ciśnienie w oponach wzrosła z 13 do 39 proc.

Tegoroczna edycja, przeprowadzona we współpracy ze Statoil Fuel & Retail Polska, odbyła się w dniach 27-31 października br. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach aut na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy, a także mogli bezpłatnie sprawdzić zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika. Zebrane w ten sposób pomiary posłużyły do opracowania mapy poziomu ciśnienia w oponach polskich samochodów.

Utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa na:

- bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania,
- trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon,
- ekonomię i ekologię jazdy – prawidłowo napompowana opona zmniejsza zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.źródło: warsztat.pl